تبلیغات
نسیم وصل - دوست داشتن برتر از عشق
نسیم وصل
» دوست داشتن برتر از عشق
جمعه 9 تیر 1385 - 01:06 ب.ظ - نویسنده : حسین

دوست داشتن از عشق برتر است

دوست داشتن از عشق برتر است. عشق یك جوشش كور است  و پیوندی از سر نابینا یی اما دوست داشتن پیوندی خود آگاه و از روی بصیرت روشن و زلال. عشق بیشتر از غریزه آب می خورد و هر چه از غریزه  سرزند  بی ارزش است  و دوست داشتن از روح طلوع می كند و تا هر جا كه یك روح ارتفاع دارد، دوست داشتن نیز همگام با آن اوچ می یابد. عشق با شناسنامه بی ارتباط نیست و گذر فصل ها و عبور سال ها بر آن اثر می گذارد اما دوست داشتن در ورای سن و زمان و مزاج زندگی می كند و بر آشیانه ی بلندش روز و روزگار را دستی نیست.

عشق در هر رنگی و سطحی، با زیبایی محسوس،  در نهان یا آشكار رابطه دارد . چنانچه   شوپنهاور  می گوید : " شما بیست سال به سن معشوقتان اضافه كنید آن گاه تأثیر مستقیم آن را بر روی احساستان مطالعه كنید."

عشق طوفانی است و متلاطم و بوقلمون صفت، اما دوست داشتن آرام و استوار وپر وقار و سرشار از نجابت. عشق با دوری و نزدیكی در نوسان است، اگر دوری به طول انجامد ضعیف می شود، اگر تماس دوام یابد به ابتذال می كشد و تنها با بیم و امید و تزلزل و اضطراب و " دیدار و پرهیز" زنده و نیرومند می ماند؛اما دوست داشتن با این حالات نا آشناست، دنیایش دنیای دیگری است. عشق جنون است و جنون چیزی جز خرابی و پریشانی فهمیدن و اندیشیدن نیست. اما دوست داشتن در اوج معراجش از سرحد عقل فراتر می رود و فهمیدن و اندیشیدن را نیز با خود می كند و با خود به قله ی بلند اشراق می برد. عشق زیبایی های دلخواه را در معشوق می آفریند و دوست داشتن زیبایی های دلخواه را در دوست می بیند و می یابد. عشق فریب بزرگ و قوی است و دوست داشتن یك صداقت راستین و صمیمی، بی انتها و مطلق.

 

عشق در دریا غرق شدن است و دوست داشتن در دریا شنا كردن. عشق بینایی را می گیرد و دوست داشتن می دهد. عشق همواره با شك آلوده است و دوست داشتن سراپا یقین است و شك ناپذیر. از عشق هر چه بیشتر می نوشیم سیراب تر می شویم و از دوست داشتن هر چه بیشتر تشنه تر. عشق هر چه دیرتر می پاید كهنه تر می شود و دوست داشتن نوتر. عشق نیرویی است در عاشق كه او را به معشوق می كشاند و دوست داشتن جاذبه ای است در دوست كه كه دوست را به دوست می برد. عشق تملك معشوق است و دوست داشتن تشنگی محو شدن در دوست. عشق معشوق را گمنام می خواهد تا در انحصار او بماند، زیرا عشق جلوه ای از روح تاجرانه ی آدمی است. اما دوست داشتن  دوست را محبوب می خواهد و می خواهد كه همه ی دل ها آن چه را او دوست می دارد و آنچه را او از دوست در خود دارد، داشته باشد. عشق لذت جستن است و دوست داشتن پناه جستن. عشق غذا خوردن یك حریص گرسنه است و دوست داشتن همزبانی در سرزمین بیگانه یافتن.

عشق به سرعت به كینه و انتقام بدل می شود و آن هنگامی است كه عاشق خود را میانه نمی بیند اما دوست داشتن را به آن سو راهی نیست.

" باید باشی و زندگی كنی كه دوست داشتن از عشق برتر است و من هرگز خود را تا بلند ترین ترین قله های عشق پایین نخواهم آورد"

 

                معلم شهید دکتر علی شریعتی

 

...

ویرایش شده در ساعت 02:07 ق.ظ و شنبه 10 تیر 1385
پاسخ پاسخ به نوشته
» مطالب پیشین
+ همچون موج
+ دوست داشتنی های من...
+ سرودی از عشق
+ تو چی هستی؟
+ انتظار
+ تو
+ چه کسی نقش تورا خواهد شست
+ غزلواره
+ انسان...
+ باز کن پنجره را
+ حضور تو
+ دوست داشتن برتر از عشق
+ بمیریدُُ نمیرید
+ قشنگترین اشتباه
+ استاد شریعتی

Powered by mihanblog version 3.0 Beta
Copyright ©2005 - 2006 , Creative Design Center