تبلیغات
نسیم وصل - سکوت خبرگان
نسیم وصل
» سکوت خبرگان
چهارشنبه 5 بهمن 1384 - 02:01 ق.ظ - نویسنده : حسین

سلام به همه دوستان عزیزم امیدوارم خوب باشین یکی از دوستان به من گفت حالا که سیاسی هم شدم سعی کنم بیطرف باشم اما می خوام بگم چطوری آخه چطوری میشه کاره این آدمها رو توجیح کرد این اصولگران دیگه شورش رو در آوردن دارن همه چی رو بهم می ریزن دارن به اسم دین و اسلام و پیغمبر ، علی ، حسن و حسین و ... هر کاری دوست دارن می کنن اینا دارن می گن جمهری اسلامی ایران نیست بلکه جمهوریت است این می دونید یعنی چی یعنی حکومت عمرعاصی یعنی اینا دارن حرف خوارج رو می زنن اینا دارن  پا روی اهداف اسلام و اهداف مبارزه علیه شاه  می زارن اینا دارن حرفای امام خمینی رو تحریف می کنن اینا دارن اسلام رو طوری معرفی می کنن که همه ازش دور شن اینا دارن اسلام رو خراب می کنن این رئیس جمهور ما داره با دروغ و ظاهر فریبی همه کاراش رو جلو می بره تا خودش رو محبوب کنه و برای 4 سال دیگه رای جمع کنه و خیلی حرفای دیگه که هر دفعه قسمتی رو براتون می گم این خلاصه بود تا بعدا کامل توضیح بدم راستی من یکی از طرف داران خاتمی و .... هستم و این نظرات منه و هرکسی سئوال یا حرفی داره بگه من به همه سئوال ها و حرفای مخالف جواب می دم

 

حالا شما رو باطرز تفکر آقای مصباح یزدی یکی از متفکران اصولگرا که تمام حرکات اصولگرا و رئیس جمهور زیر دست اونه آشنا می کنم که چی گفته

 

 طبق اصل 107 قانون اساسی، "تعیین رهبر به عهده خبرگان منتخب مردم است. خبرگان رهبری درباره همه فقها واجد شرایط مذكور در اصل 5 و 109 بررسی و مشورت می‌كنند. هر گاه یكی از آنان را اعلم به احكام و موضوعات فقهی یا مسائل سیاسی و اجتماعی یا دارای مقبولیت عامه یا واجد برجستگی‌ خاص در یكی از صفات مذكور در اصل 109 تشخیص دهند او را به عنوان رهبر انتخاب و معرفی می‌كنند و در غیر این صورت یكی از آنان [فقها]‌ را به عنوان رهبر انتخاب و معرفی می‌نمایند ... رهبر در برابر قوانین با سایر افراد كشور مساوی است." همچنین مطابق اصل 110، "هرگاه رهبر از انجام وظایف قانونی خود ناتوان شود یا فاقد یكی از شرایط مذكور در اصل 5 و 109 گردد یا معلوم شود از آغاز فاقد بعضی از شرایط بوده است، از مقام خود بركنار خواهد شد. تشخیص این امر به عهده خبرگان مذكور در اصل 108 می‌باشد."
وظایف خبرگان رهبری را در قانون اساسی ملاحظه می‌فرمایید. اكنون این اصول را با سخنان اخیر آقای مصباح یزدی مقایسه كنید: "ملاك اعتبار قانون اساسی و مصوبات مجلس خبرگان رضایت ولی فقیه است. ولی فقیه یعنی جانشین امام معصوم، یعنی كسی كه می‌خواهد حق را تعیین كند. او گاهی مصلحت می‌بیند بگوید شما رای بدهید، هر چه شما رای دادید من قبول می‌كنم . او دستور می‌دهد رای بدهید كه چه كسی رئیس جمهور شود. انتخابات ریاست جمهوری اعتبارش به رضایت اوست. مصلحت دیده كه در این شرایط مردم رای دهند. اما حقیقت آن است كه آنها [مردم] دارند پیشنهاد می‌كنند و می‌گویند كه ما این را می‌خواهیم اما "الامر الیكم". شما باید نصب كنید. نخواستی نصب نكن ... اگر [امام] قانون اساسی را امضا نكرده بود، حتی اگر تمام مردم هم رای می‌دادند، هیچ اعتبار شرعی و قانونی نداشت." آقای مصباح همچنین تاكید كرد در بحث ولایت فقیه نظریه "نصب" و نه "انتخاب" را قبول دارد. براساس نظریه نصب، مردم فقط شخصیتی را كه ولایت دارد، كشف می‌كنند (شرق، 11/10/84).
به نظرم سخنان فوق به بهترین شكل تفاوت "حكومت اسلامی" یا "دولت اسلامی" مورد نظر اقتدارگراها را با "جمهوری اسلامی" مدنظر امام و مشخص شده در قانون اساسی توضیح می‌دهد. طبق سخنان فوق مجلس خبرگان كه برای انتخاب رهبر، بررسی عملكرد او و احیاناً عزل رهبر تشكیل می‌شود، مصوباتش به رضایت ولی فقیه وابسته می‌شود. اگر واقعاً چنین است چرا برای تشكیل مجلس خبرگان انتخابات سراسری برگزار می‌كنند؟
از سوی دیگر ولی‌فقیه برای نخستین بار "تعیین كننده حق" نامیده شده است در حالی كه حتی امامان معصوم نیز مسئولیتشان "تبیین حق" حكومت و مردم بود نه "تعیین حق" آنان.
جالب آنكه بسیاری از صاحب نظران و فعالان سیاسی اظهارات اخیر آقای مصباح را محكوم كرده‌اند. نمی‌دانم چرا هیأت رئیسه مجلس خبرگان و خود مقام رهبری در این زمینه سكوت كرده‌اند. درباره دیگر اظهارات مذكور نكاتی را در آینده مطرح خواهم كرد.

 

...

ویرایش شده در ساعت - و -
پاسخ پاسخ به نوشته
» مطالب پیشین
+ همچون موج
+ دوست داشتنی های من...
+ سرودی از عشق
+ تو چی هستی؟
+ انتظار
+ تو
+ چه کسی نقش تورا خواهد شست
+ غزلواره
+ انسان...
+ باز کن پنجره را
+ حضور تو
+ دوست داشتن برتر از عشق
+ بمیریدُُ نمیرید
+ قشنگترین اشتباه
+ استاد شریعتی

Powered by mihanblog version 3.0 Beta
Copyright ©2005 - 2006 , Creative Design Center